×
Neden sanallaştırmayı kullanmalısınız?


Sanallaştırma nedir?

 

Sanallaştırma, fiziksel sistemleri sanal bir ortama taşıma eylemidir. Başka bir deyişle, bir aygıtın veya kaynağın sanal bir sürümünün oluşturulmasıdır; sunucudan işletim sistemine kadar her şey. Bu, bilgi işlem kaynaklarının sanal bir görünümünü sağlayarak, aynı kaynakları paylaşan bir sunucu grubu için bir sunucuyu ana bilgisayara dönüştürmenize olanak tanır.

 

Diğer sistemlerden farkı nedir?

 

Sanallaştırma ile, daha hızlı ve daha geniş iş yetenekleri sağlayan neredeyse sınırsız bilgi işlem kaynaklarına anında erişebilirsiniz. Ayrıca gelişigüzel BT odalarından, kablolardan ve hantal donanımlardan da kurtulur; genel BT yükünüzü ve yönetim maliyetlerinizi azaltır.

Çoğu yerde sanallaştırmaya bulut olarak bakılırken, gerçekte bulut sanallaştırmanın sadece bir parçası. Sanallaştırmanın en önemli işlevi, birden çok işletim sistemini ve uygulamayı tek bir bilgisayar veya sunucu üzerinde çalıştırma yeteneğidir. 

Bu, daha az sunucu ile elde edilen daha fazla üretkenlik anlamına gelir. Sanallaştırma, kaynakları dengeleyebilen ve yalnızca kullanıcının ihtiyaç duyduğu şeyi sağlayabilen teknoloji nedeniyle genellikle genel uygulama performansını iyileştirebilir.

 

Ne zaman sanallaştırılmalı?

 

Sanallaştırma birçok işletme için bir çözüm olabilir, ancak hepsi için değil. Anahtar, tam olarak ne zaman sanallaştırılacağını bilmektir. Bir işletmenin sistemleri sanallaştırabileceği dört durum şunlardır:

 

·       Teknolojiye güveniyorsanız sanallaştırın - Teknolojiye güvenen şirketler genellikle dizüstü bilgisayarlar ve ağlar gibi donanımlardan çeşitli sunucular ve teknolojiler kullanır. Temel olarak, şirketinizin çalışmak için teknolojiye ihtiyacı varsa, sanallaştırma genel işletim maliyetlerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

·       Şirketiniz 20 çalışanı aşarsa sanallaştırın - Çoğu teknoloji uzmanının, 10-20'den az çalışanı olan bir işletmeniz varsa sanallaştırmaya gerek olmadığı konusunda hemfikirdir. Bu sayı ile, geleneksel sunucular genellikle ihtiyaçlarınızı karşılamak için fazlasıyla yeterlidir.

 

·       Maliyetleri karşılayabilirseniz sanallaştırın - Sanallaştırma maliyetleri düşürmeyi amaçlarken, herhangi bir modern teknoloji gibi, ilk yatırım gerektirir. Küçük işletmeler için sanallaştırma maliyeti yüksek olabilir, ancak bizim gibi bir BT ortağıyla çalışma seçeneğiniz var. Maliyet tasarrufu ve hatta Yatırım Getirisi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz. Sunucuları yerinde olan şirketler için sanallaştırma, ücretsiz bir program kurmak kadar basit olabilir.

 

 

·       Alan istiyorsanız sanallaştırın - Bazı işletme operatörleri, büyük sunucu raflarını, kabloları ve hatta BT personelinin bakımını yapmak için fazladan bir odaya paralarının büyük bir kısmını atarlar. Buradaki sorun, bakım maliyetinin yanı sıra sınırlı ofis alanıdır. Bu durumda sanallaştırma, donanım maliyetlerini azaltırken alanın daha iyi kullanılmasına yardımcı olabilir.

 

Pek çok işletmenin sanallaştırmaya bakmasının birkaç nedeni vardır. Her tür teknoloji gibi, bu pratiklik ve para arasında bir değiş tokuş. Sistemlerinizi sanal bir dünyaya taşımaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız veya sanallaştırma çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sizlere her konuda desteği sağlayabiliriz.