×
Penetrasyon Testi'nin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Siber saldırıların gerçekleştirilmesi ucuzdur, ancak saldırılar tarafından vurulan kuruluşlar için pahalıdır. Bot ağları ucuza kiralanabilir, bilgisayar korsanlığı yazılımları kolayca elde edilebilir ve teknik veya pratik bilgisi olmayanlar bile saldırıları bir hizmet olarak satın alabilir.

Saldırılar bir şirketin sistemlerini sekteye uğratabilir, büyük para cezalarına ve itibarın zarar görmesine neden olabilir ve bir saldırı gerçekleştirmek için gereken düşük yatırım, hiçbir işletmenin hedeflenemeyecek kadar küçük olmadığı anlamına gelir.

Penetrasyon testinin (sızma testi) devreye girdiği yer burasıdır. Esasen, bir kuruluş adına çalışan profesyonel bir sızma test profesyonelinin, içerideki güvenlik açıklarını araştırmak için bir suç korsanıyla aynı teknikleri kullandığı kontrollü bir bilgisayar korsanlığı biçimidir. Şirketin ağları veya uygulamaları.

Sızma testi, yaygın olarak siber güvenliğin önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir (örneğin, bir dizi düzenleyici standardın ve uyum planının zorunlu bir parçasıdır), ancak herhangi bir güvenlik mekanizması gibi mükemmel değildir.

Sızma testleri yapmanın en önemli artılarını ve eksilerini özetledik.


Artıları

 

§  Bir dizi güvenlik açığını belirleyebilirler

İşletmeler bir dizi potansiyel tehdide maruz kalır ve her biri yüzlerce farklı güvenlik açığından yararlanabilir.

Bu tür güvenlik açıkları, SQL enjeksiyonu gibi potansiyel olarak yıkıcı saldırılara açıktır ve hata sayfaları, saldırganlara daha az belirgin ve çok daha zararlı bir güvenlik açığından yararlanmaları için yeterli bilgi sağlayabilir.

§  Daha küçük güvenlik açıklarının birleşiminden kaynaklanan yüksek riskli zayıflıkları belirleyebilirler

Kendi başlarına ele alındığında, küçük güvenlik açıkları ihmal edilebilir görünebilir, ancak bilgisayar korsanları, güvenlik açıklarını çok daha büyük bir zayıflığa açmak için küçük, sürekli çabalar gerektiren izinsiz giriş dizileri oluşturmak için genellikle bu zayıflıkları ararlar.

Bu boşluklar genellikle şirket veya otomatik güvenlik sistemleri tarafından göz ardı edilir, ancak kalem test edenlerin bir bilgisayar korsanının yöntemlerini kopyaladığı göz önüne alındığında, bu tür giriş noktalarını belirleyebilecekler.

§  Raporlar özel tavsiyeler sağlayacaktır

Bir sızma testinin son adımı olarak, güvenlik açıklarını rapor ile bildirmektir.

Genel iyileştirme ipuçları sunan araçlardan otomatik olarak oluşturulan raporların aksine, sızma testlerinden gelen raporlar, risk ölçeğine ve şirketin bütçesine göre güvenlik açıklarını sıralayabilir ve derecelendirebilir.